CSFRAGURI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CSFRAGURI


 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Unelte de baza pentru a crea un site profesionist!

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
DominuS
Administrator
Administrator
DominuS


Membru din Membru din : 01/02/2011
Mesaje Mesaje : 2368
Localitate Localitate : Constanta
Varsta Varsta : 28

Unelte de baza pentru a crea un site profesionist! Empty
MesajSubiect: Unelte de baza pentru a crea un site profesionist!   Unelte de baza pentru a crea un site profesionist! Icon_minitimeDum Mar 06, 2011 10:48 am

Unelte de baza
Crearea unor pagini dinamice la un nivel performant, precum si punerea lor in functiune, nu poate fi facuta fara anumite programe. Iata cam de ce aveti nevoie:
browsere - Pentru testarea paginilor este nevoie de mai multe browsere pentru ca nu toate afiseaza acelasi rezultat si este neprofesional sa obligati vizitatorul sa foloseasca un anumit browser doar pentru ca pagina facuta de voi arata si merge mai bine cu acel browser. Deci va recomand sa instalati 2-3 browsere pe care le puteti gasi in pagina de download.
serverul web pentru teste - Daca lucrati cu php-Mysql sub windows, sigur aveti nevoie de triada apache-php-mysql sa fie instalata pe calculatorul local. Pentru asta aveti 2 posibilitati: prima ar fi sa downloadati de pe pagina producatorului fiecare aplicatie in parte si sa o instalati manual, urmand apoi sa faceti configurarea manual (lucru nerecomandat incepatorilor) si a doua varianta sa descarcati un program care instaleaza toate acestea gata configurate pe calculator urmand ca voi doar sa va apucati de lucru. Astfel de aplicatii sunt EasyPHP de exemplu (pentru 95,98 dar merge si pe 2000 si xp) si recomandarea mea WAMP5 care merge doar pe windows NT (adica win 2000, xp, 2003, longhorn etc) dar care are multe alte facilitati in plus fata de EasyPHP pe care cu timpul cand veti invata mai multe despte php si mysql o sa le considerati foarte utile.
Editoare web - Asa... Dupa ce ati instalat serverul web si browserele acum va mai trebuie un editor bun pentru a scrie cod si a vizualiza paginile create. Pentru asta recomandarea mea este suita Macromedia (Dreamweaver MX). Puteti descarca Dreamweaver (pentru a scrie cod si a vedea paginile in timp real) de la ei de pe site si tot de la ei va mai recomand Fireworks (daca va ocupati si cu desing-ul paginilor aceasta aplicatie va este utila impreuna cu Adobe Photosop sau Corel Draw) si Flash (daca doriti sa faceti animatie pentru site) Desigur sunt o multime de programe care fac aceleasi lucruri cu ce va recomand eu, dar daca doriti sa deveniti profesionisti recomand sa lucrati cu unelte de profesionisti. Bineinteles ca puteti scrie cod si in Notepad si desena in Paint dar aplicatiile pe care vi le-am recomandat va usureaza extraordinar de mult munca si va semnaleaza rapid erorile din pagini.
Dupa ce ati facut rost de tot ce va trebuie ca sa incepeti treaba, va recomand sa cititi in continuare celelalte articole, eventual sa vizitati si pagina de download, sigur gasiti ceva util acolo pentru inceput, apoi pagina de link-uri, unde gasiti resurse gratuite si sa discutam pe forum eventualele probleme pe care le intampinati.
Sus In jos
KiLLeR
Membru
Membru



Membru din Membru din : 14/04/2011
Mesaje Mesaje : 85
Localitate Localitate : Satu Mare
Varsta Varsta : 35

Unelte de baza pentru a crea un site profesionist! Empty
MesajSubiect: Re: Unelte de baza pentru a crea un site profesionist!   Unelte de baza pentru a crea un site profesionist! Icon_minitimeDum Mai 15, 2011 4:01 am

Super
Sus In jos
Rumbel
GwE Leader
GwE Leader
Rumbel


Membru din Membru din : 02/02/2011
Mesaje Mesaje : 1108
Localitate Localitate : Timisoara
Varsta Varsta : 28

Unelte de baza pentru a crea un site profesionist! Empty
MesajSubiect: Re: Unelte de baza pentru a crea un site profesionist!   Unelte de baza pentru a crea un site profesionist! Icon_minitimeMier Iun 08, 2011 1:11 am

KiLLeR a scris:
Super
Sus In jos
Continut sponsorizat





Unelte de baza pentru a crea un site profesionist! Empty
MesajSubiect: Re: Unelte de baza pentru a crea un site profesionist!   Unelte de baza pentru a crea un site profesionist! Icon_minitime

Sus In jos
 
Unelte de baza pentru a crea un site profesionist!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Site pentru fonturi
» Creaza un logo pentru site in PS
» Paleta de Unelte si Descrierea Uneltelor
» Tag-uri HTML pentru texte
» 99 Harti pentru cs

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
CSFRAGURI :: Administratie :: Tutoriale-
Mergi direct la: